Strona główna » Blog » Tłumacz przysięgły – to brzmi dumnie

Tłumacz przysięgły – to brzmi dumnie

Tłumacz przysięgły
5/5 – (67 votes)

Tłumacz przysięgły – jak dołączyć do tego zaszczytnego grona?

Czy trudno, czy łatwo? Niewątpliwie jest to wymagająca praca, gdyż tłumaczenia poświadczone mają nieco inną specyfikę, niż tzw. tłumaczenia zwykłe. Oprócz większej odpowiedzialności tłumacza poświadczonego, należy pamiętać o niezbędnych elementach takiego dokumentu. Tłumaczenie poświadczone bowiem, zawsze musi zawierać podpis i pieczęć osoby uprawnionej lub też musi być opatrzone podpisem elektronicznym.
Wynika to z faktu, iż tłumacz przysięgły należy do grupy osób, wykonujących tzw. zawód zaufania publicznego. Wiąże się to z odpowiedzialnością cywilną a także i karną, a jeżeli Klient poniesie straty w konsekwencji nieprawidłowej translacji, to także z odpowiedzialnością finansową. Tłumacz przysięgły w skrajnych przypadkach może nawet stracić prawo do wykonywania zawodu.
Oczywiście każda osoba, podejmująca się prac tłumaczeniowych, powinna wykonywać swój zawód rzetelnie, niezależnie, czy ma uprawnienia tłumacza poświadczonego, czy też nie. Pamiętajmy jednak, że takie uprawnienia wiążą się z większą odpowiedzialnością i transparentnością, ale także w niektórych przypadkach uwiarygadniają danego tłumacza. Tłumacz przysięgły to niezwykle prestiżowy tytuł.

Tłumacz Przysięgły i jego praca dla Lingua Nova  to codzienność . W naszej ofercie mamy tłumaczenia  zarówno przysięgłe oraz specjalistyczne z ponad 30 języków obcych. Zapraszamy do kontaktu z nami. Zawsze wykonujemy bezpłatną wycenę – formularz poniżej:

    1

    Informacje o tłumaczeniu

    2

    Pliki

    3

    Dane kontaktowe


    Jeżeli chcesz przesłać do wyceny większe pliki lub większą ich ilość, napisz do nas na adres tlumaczenia@agencjatlumaczen.com.pl

    Tłumacz przysięgły – kim jest?

    Jakie uprawnienia zyskuje tłumacz przysięgły po wpisaniu na oficjalną listę tłumaczy przysięgłych? Przede wszystkim osoba, która dołączyła do tego szacownego grona, ma możliwość tłumaczenia wszelkich pism urzędowych, aktów notarialnych, aktów urodzenia, aktów własności, faktur, ustaw, może także tłumaczyć dokumenty sądowe i generalnie wszelkie akty posiadające moc prawną. Lista tłumaczy przysięgłych prowadzona jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
    Istotne jest także, aby pamiętać, iż tłumaczenia poświadczone (uwierzytelnione) są wykonywane tylko i wyłącznie pisemnie, gdyż na dokumencie winna znajdować się pieczęć tłumacza poświadczonego. Możliwości te są niedostępne dla osób, które takich uprawnień nie posiadają.

    Jak zostać tłumaczem przysięgłym?

    Tłumacz przysięgły, zanim będzie mógł się posługiwać tym mianem, musi spełnić szereg wymogów:
    – posiadać obywatelstwo polskie, lub kraju członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej, bądź EFTA, lub innego państwa na zasadach wzajemności,
    – mieć ukończone studia wyższe,
    – biegle posługiwać się językiem polskim,
    – posiadać zdolność do czynności prawnych i być osobą niekaraną,
    – uzyskać pozytywny wynik z egzaminu organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości, który sprawdza umiejętności tłumaczeniowe.

    Egzamin zdany i co dalej?

    Przyszły tłumacz przysięgły jest w tym momencie zobowiązany złożyć ślubowanie do Ministerstwa Sprawiedliwości.

    Tłumacz przysięgły składa ślubowanie według następującej roty:

    „Mając świadomość znaczenia moich słów i odpowiedzialności przed prawem, przyrzekam uroczyście, że powierzone mi zadania tłumacza poświadczonego będę wykonywać sumiennie i bezstronnie, dochowując tajemnicy prawnie chronionej oraz kierując się w swoim postępowaniu uczciwością i etyką zawodową.”.

    Po złożeniu ślubowania tłumacz przysięgły składa podpis pod jego rotą. Przysięga jest ostatnim etapem, po którym osoba starająca się o tytuł zostaje umieszczona na oficjalnej liście osób uprawnionych do wykonywania zawodu. Do grona ok. 11 tysięcy osób uprawnionych do wykonywania zawodu w Polsce dołącza nowy tłumacz przysięgły i w końcu ma możliwość używania pieczątki ?

    Tłumacz przysięgły i jego kodeks

    Tłumacz przysięgły

    Tak, tak – tłumacze przysięgli  mają również swój kodeks. Najnowszy kodeks zawodowy tłumacza poświadczonego został przyjęty uchwałą Rady Naczelnej Polskiego Towarzystwa Tłumaczy Przysięgłych i Specjalistycznych PT TEPIS nr 1/X/19z dnia 12 stycznia 2019 roku i zastąpił kodeks z 2011 roku. Opracował go PT TEPIS przy udziale przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości i członków Międzyinstytucjonalnego Komitetu Konsultacyjnego.

    Kodeks ma 19 stron i zawiera tak ważne elementy jak zapisy o:

    • Godność tłumacza poświadczonego;
    • zachowaniu szczególnej staranności podczas prac tłumaczeniowych;
    • wierność  dokonywanego tłumaczenia z jego oryginałem;
    • zachowaniu bezstronności w tłumaczeniu;
    • tajemnicy zawodowej tłumacza poświadczonego;
    • przypadkach, kiedy można odmówić tłumaczenia;
    • terminowym wykonywaniu tłumaczeń;
    •  zawiadomieniu o niemożności wykonania tłumaczeń;
    • zastępstwie w sytuacjach nadzwyczajnych;
    • wynagrodzeniu tłumacza poświadczonego;
    • zakazie nieuczciwej konkurencji;
    • doskonaleniu i kwalifikacjach zawodowych;
    • dzieleniu się wiedzą;
    • pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych;
    • solidarności pomiędzy tłumaczami zarówno w Polsce jak i za granicą

    Czy każdy tłumacz to tłumacz przysięgły?

    Droga prowadząca do uzyskania statusu tłumacza przysięgłego  do najłatwiejszych nie należy, ale otwiera dostęp do tłumaczeń wszelkich aktów prawnych i poszerza niewątpliwie możliwości zawodowe. Niemniej jednak niektórzy tłumacze, pomimo dużego doświadczenia, nie decydują się na podchodzenie do egzaminu uprawniającego do wykonywania zawodu tłumacza poświadczonego. Wynika to z faktu, iż specjalizują się w dziedzinach, które takich uprawnień nie wymagają. Jest mnóstwo świetnych tłumaczy, którzy z powodzeniem zajmują się tłumaczeniem chociażby książek, tekstów, artykułów, rozmaitych instrukcji, scenariuszy filmowych czy prezentacji. Osoby te często niekoniecznie dobrze czują się w tłumaczeniach aktów prawnych, które charakteryzują się bardzo specyficznym językiem.

    Nasi tłumacze przysięgli oraz weryfikatorzy zawsze są gotowi do pracy i na pewno pomogą Państwu w wyborze optymalnych opcji. Każde nasze tłumaczenie obejmujemy bezterminową gwarancją, a dostawę w Polsce realizujemy bezpłatnie.

    Tłumacz przysięgły – różne języki dostępne na miejscu

    Wykonane zlecenia przez tłumacza przysięgłego dostarczamy zawsze na czas, a koszt dostawy tłumaczonego tekstu w Polsce pozostają po naszej stronie. Obsługujemy zlecenia z całej Polski oraz z zagranicy. Mamy również możliwość dostarczenia przesyłki w ciągu 24 godzin w dowolne miejsce na terenie Unii Europejskiej.

    Lingua Nova liderem Plebiscytu Orły Tłumaczeń

    Plebiscyt ORŁY Tłumaczeń powstał w celu wyróżnienia najlepszych firm na rynku- liderów w całej branży. Firm, które wyznaczają kierunek, stawiają na nieustanny rozwój i podnoszenie kwalifikacji. W plebiscycie najważniejsze głosy to te od Klientów, którzy rekomendują uczestników w Internecie. Dziękujemy serdecznie za zaufanie. To dla nas bardzo cenne iż nagrodę otrzymaliśmy dzięki Państwa głosom.

    Między Kruczą a Marszałkowską – sprawdź co ciekawego możesz zobaczyć w pobliżu – tutaj