W dzień świętego Patryka języka się nie unika

14 marca 2021
dzień świętego Patryka

17 marca to dzień świętego Patryka . Najważniejszymi symbolami tego święta jest zielona koniczyna i kolor zielony. Chcąc  zaakcentować ten dzień, należy założyć ubrania w kolorze zielonym, napić się piwa oraz whisky. Irlandczycy uwielbiają ten niezwykły dzień i zwykli mówić, że w tym dniu „Everone is Irish”! Jest to jedno z najchętniej obchodzonych świąt na świecie.

Organizowane są parady, imprezy, koncerty, wznosi się toasty – oczywiście pod warunkiem, że nie jesteśmy w fazie epidemii. W 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa pierwszy raz od 250 lat przesunięto paradę z okazji Dnia Świętego Patryka na Manhattanie.

Poza Irlandią, Nową Funlandią, Labradorem, Montserrat oraz wieloma innymi miejscami święto to obchodzone jest także w Polsce. Spektakularnie prezentuje się tu zwłaszcza Gdańsk, gdzie oświetla się na zielono Kotwicę oraz wiadukty ( przy Galerii Bałtyckiej oraz Tauron Arenie)

Trochę historii – dzień świętego Patryka

Św. Patryk tak naprawdę nosił celtyckie imię Succat i z pochodzenia był prawdopodobnie Brytem. Urodził się w 385 lub 389 roku. Według legendy, jako nastolatek został porwany a następnie sprzedany do niewoli w Irlandii, gdzie przez 6 lat był pasterzem. Jak głosi legenda w tym okresie został natchniony przez Boga i dzięki jego pomocy zbiegł z wyspy w wieku 20 lat.

Wtedy też dostał przekaz od Boga, by nawrócić pogańską Irlandię na chrześcijaństwo. Rozpoczął studia teologiczne i jako biskup przez prawie 40 lat nawracał Irlandczyków. Jego praca doprowadziła do chrystianizacji Irlandii i wprowadziła zorganizowaną formę działalności kościelnej. Wobec siebie był surowy, nie dbając o wygody życia doczesnego. Przywracał wzrok ślepcom i wskrzeszał umarłych. Zmarł prawdopodobnie 17 marca 461 roku.

Zielona koniczyna

Trójlistna koniczyna posłużyła do objaśniania dogmatu Trójcy Świętej.

Święty Patryk patronem

  • Święty Patryk jest patronem Irlandii oraz Nigerii;
  • Jest również patronem inżynierów, fryzjerów, bednarzy, kowali, górników, upadłych na duchu oraz opiekunem zwierząt domowych.

W dzień świętego Patryka języka się nie unika

języka się nie unika

Everone is Irish – wszyscy jesteśmy Irlandczykami;

on March 17th – w dzień 17 marca;

Saint Patrick’s Day  –  Dzień Świętego Patryka;

St. Paddy’s Day  –  Dzień Świętego Patryka;

shamrock – trzylistna koniczynka;

clover – koniczynka;

patron saint of Ireland – patron Irlandii;

Leprechaun – irlandzki skrzat, popularne przebranie podczas irlandzkich świąt;

bishop – biskup;

Holy Trinity – Święta Trójca;

celebrations – obchody;

holiday – święto;

traditions – tradycje.