Języki

Najpopularniejsze języki w usługach tłumaczeniowych (I grupa językowa)

Najpopularniejsze języki, którymi posługujemy się w naszej pracy tłumacza, to niewątpliwie te, należące do tzw. I grupy językowej. Jest to określenie stosowane w branży, ale oznacza jednak coś innego, niż w językowej klasyfikacji językowej, występującej w nauce.

W naszej nomenklaturze I grupa językowa dotyczy po prostu języków, które są używane najczęściej w naszej szerokości geograficznej i kulturowej. Dlatego też najpopularniejsze języki w Biurze Tłumaczeń Lingua Nova to język angielski, niemiecki, francuski i rosyjski. Dokonujemy przekładów głównie z tych języków. Oczywiście najpopularniejsze z nich to angielski, niemiecki i rosyjski z racji sąsiedztwa oraz zasięgu, zwłaszcza języka angielskiego. Rodzinna mowa królowej Elżbiety to ok. 70% przekładów w naszym Biurze Tłumaczeń.

II grupa językowa – języki  mniej popularne.

Do tzw. II grupy językowej zaliczamy większość pozostałych języków europejskich. W tym wypadku prym wiodą języki: włoski, portugalski i hiszpański. W zasadzie możemy powiedzieć, że mowa Caravaggia i Vasco da Gamy znajdują się na “granicy" obu grup językowych. Niemniej jednak przekłady z tych języków są o wiele rzadsze, niż przekłady z języka niemieckiego.

W grupie II znajdują się też języki: chorwacki, serbski, ukraiński, łotewski, litewski, języki skandynawskie, czeski i słowacki, węgierski, rumuński, łotewski, estoński oraz białoruski. Jeszcze raz przypominamy, że jest to nomenklatura branżowa, a nie klasyfikacja naukowa, zatem nie możemy używać tej nazwy w innych kontekstach.

III grupa językowa – to na pewno nie są najpopularniejsze języki w Polsce

najpopularniejsze jezyki III grupa językowa

Ale na pewno są niezwykle intrygujące. W tej grupie znajdziemy przede wszystkim języki, którymi posługują się osoby spoza euroamerykańskiego kręgu kulturowego. Wszelkie języki azjatyckie, w tym dominujący w tej grupie, szeroko pojęty chiński, ale również japoński i wietnamski.

Ponadto znajdziemy tu także języki z pozostałej części Indochin oraz oczywiście język arabski, turecki, a także języki z krajów afrykańskich. Najpopularniejsze języki w tej grupie, to wspomniany już wcześniej chiński, ale też japoński, czy turecki. Wynika to zapewne z faktu, że gościmy wielu obywateli z tych krajów i potrzeby translacyjne z tygodnia na tydzień się zwiększają.

Pozostałe języki w tej grupie mogą być nieco trudniejsze w obsłudze i tłumaczenia mogą być bardziej czasochłonne. Realizujemy oczywiście przekłady z wszystkich języków świata i współpracujemy z bogatą kadrą tłumaczy i weryfikatorów. Natomiast musimy pamiętać o tym, że, jeżeli mamy do przetłumaczenia tekst z języka suahili, lub też amharskiego, to wówczas na tłumaczenie poczekamy nieco dłużej.

Angielski     Niemiecki    Francuski  Rosyjski   Hiszpański