Postedycja tłumaczenia

8 lutego 2023
Postedycja tłumaczeń
5/5 - (36 votes)

Postedycja tłumaczenia to proces korygowania lub ? ulepszania? tłumaczenia wykonywanego technologią maszynową, czyli programem do wspomagania tłumaczeń. Głównym celem jest taka poprawa przekładu aby zachować sens oryginału i poprawność brzmienia w języku docelowym.

Tłumaczenia maszynowe  nie są w stanie bezbłędnie oddać charakteru tłumaczonego tekstu. Nie wychwytują aluzji, często nie są w stanie przełożyć poprawnie idiomów. Tytuły, Imiona, Nazwiska czy nawet nazwy własne często są przekręcane. Oddanie emocji tekstu bywa często niemożliwe.

Dlatego technologię maszynową powinno się stosować z rozwagą i zrozumieniem jej specyfiki. Rekomendujemy weryfikację lub postedycję, każdego tłumaczenia wykonywanego tą technologią. Jeśli macie Państwo wątpliwości co do przetłumaczonego tekstu zapraszamy do kontaktu tel.: 22 584 10 35 / 36, kom: 668 041 698. Można także napisać e-mail: tlumaczenia@agencjatlumaczen.com.pl lub wypełnienić poniższy formularz:

    1

    JĘZYK

     

    2

    ZAŁĄCZ PLIK


    3

    WYBIERZ (*)

    Tłumaczenie zwykłeTłumaczenie przysięgłeTłumaczenie ustneInne (napisz w Uwagach jakie)

    4

    WYŚLIJ ZAPYTANIE

    (*) Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, w celu przedstawienia wyceny tłumaczenia telefonicznie 668 041 698 lub poprzez e-mail

    (*) Akceptuję politykę prywatności

     

    Postedycja podstawowa lub lekka

    Postedycja ta wiąże się z reguły z niewielkimi poprawkami wprowadzanymi przez tłumacza weryfikatora. Celem jest to, aby tłumaczenie co do treści było zrozumiałe.

    Postedycja złożona lub pełna

    Postedycja pełna to już o wiele większa ingerencja w tekst przez tłumacza weryfikatora. Proces poprawy jakości zakłada, że tłumaczenie będzie nie tylko zrozumiałe czy poprawne pod względem stylistycznym, ale będzie tak dobre jak tłumaczenie wykonywane przez profesjonalnego tłumacza.

    Przykłady programów do tłumaczenia maszynowego:

    DL Trados Studio ?to oprogramowanie stworzone na przełomie 1992/1994 przez niemiecką firmę Trados GmbH. Zawiera tłumaczenie maszynowe, terminologię, a także lokalizację oprogramowania. Jest jednym z najbardziej znanych i popularnych narzędzi CAT. Najnowsza wersja programu Trados Studio składa się z dwóch podstawowych komponentów: środowiska SDL Trados Studio oraz aplikacji do zarządzania terminologią SDL MultiTerm. Oprócz tego w aplikację Studio wbudowana jest obsługa aplikacji ze sklepu AppStore firmy SDL oraz dostęp do usługi Language Cloud (tłumaczenia maszynowe i zarządzanie terminologią online).

    MemoQ zostało opracowane przez węgierską firmę memoQ Ltd. i jest dostępne na rynku od 2004 roku. Początkowo oferowało przede wszystkim wersję dla tłumacza oraz osoby zarządzającej projektem. Obecnie posiada wiele dodatkowych funkcji, chociaż nadal najważniejsze elementy to wspieranie pracy tłumacza oraz zarządzanie projektami tłumaczeniowymi.

    Google Translator lub Tłumacz Google to narzędzie do podręcznego i szybkiego tłumaczenia słów, fraz, zdań, a nawet całych dokumentów z jednego języka na inny. Tłumacz dostępny jest już w tej chwili dla 100 języków. Google Tłumacz może w pełni współpracować z przeglądarkami i aplikacjami.

    Potrafi też tłumaczyć całe strony WWW, zapewniając właścicielom bezpłatny dostęp do wielu wersji językowych swojej witryny. Jest cały czas ulepszany, jednak nie należy go używać do profesjonalnych tłumaczeń. Język polski  tłumaczony jest w oparciu o silnik neuronowego tłumaczenia maszynowego (Google Neural Machine Translation). Mechanizm ten nie tylko tłumaczy słowa i frazy, ale tłumaczy też całe zdania starając się ?zrozumieć? ich kontekst.

     

    Lingua Nova wykonuje  zlecenia zarówno na usługę postedycji lekkiej, jak i postedycji pełnej.