Wielki Tłumacz Święty Hieronim – dlaczego tak popularny
Wielki tłumacz Hieronim to dobrze znana postać historyczna będąca bohaterem wielu najwybitniejszych obrazów świata. O świętym Hieronimie pisaliśmy już w naszym świątecznym artykule w 2019 roku tutaj, gdzie można zapoznać się z jego historią. W tym artykule chcielibyśmy pokazać wybitne dzieła sztuki, które można obejrzeć w wielu miejscach świata, również w Polsce z wielkim tłumaczem i świętym w roli głównej.
Święty Hieronim piszący – Caravaggio
Obraz eksponowany jest w katedrze świętego Jana w Valletcie, stolicy Malty. Tłumacz jest całkowicie pochłonięty jednym celem, a mianowicie przetłumaczeniem Biblii na łacinę. Św. Hieronim koncentruje się na realizacji tłumaczenia. Jego tors jest odsłonięty, ciało żylaste i bardzo chude, cera blada. Malarz zaakcentował umiłowanie prawdy, rzetelność tłumaczenia, nadając szacie świętego kardynalski kolor purpury i umieszczając aureolę nad jego głową.
Obraz jest inną wersją wcześniejszego, pochodzącego z 1606 roku, dzieła Caravaggia pt. „Święty Hieronim Piszący” przedstawionego poniżej. Według niektórych historyków postać na obu obrazach jest tą sama osobą.
Święty Hieronim- Leonello Spada
Ten obraz znajduje się w Polsce w Łazienkach Królewskich. Ma wymiary 131,9 x 106,8 cm i datowany jest na lata 1600- 1622. Boloński artysta namalował znacznie więcej obrazów Świętego Hieronima, które znajdują się w Bazylice di San Domenico w Bolonii i Gallerii Nazionale d?Arte Antica w Rzymie.
Święty Hieronim na pustyni- Leonardo da Vinci
To niedokończony obraz datowany na lata 1479 – 1481. Można go obejrzeć w Muzeach Watykańskich w Pinakotece. Jest to jedno z najwcześniejszych dzieł artysty i pierwszy znany anatomiczny rysunek tego geniusza. Wielki tłumacz pokutuje na pustyni. Wiąże się to ze snem, który miał spowodować, że podjął decyzję o rezygnacji ze studiów nad literaturą pogańską i wybrał się na pustynię, by odpokutować.
Święty Hieronim na obrazie to półnagi mężczyzna, który bije się w pierś kamieniem. Poza skręconego ciała potęguje nastrój żarliwego błagania. Obok leży lew, któremu święty wyciągnął cierń z łapy, ratując mu w ten sposób życie.
Święty Hieronim w pracowni – Jan van Eyck
Wykonany został na desce ok 1442 roku. Ma wymiary 19,9cm X 12,5cm. Obraz znajduje się w Detroit Institiute of Arts w USA. Został namalowany dla biskupa Bolonii i miał być prezentem za udane negocjacje między królem Francji i Filipem Burgundzkim. Postać świętego Hieronima została ukazana w pracowni pełnej przedmiotów z których każdy ma swoje bardziej lub mniej widoczne znaczenie symboliczne. Przedmioty łączą świat ziemski ze światem duchowym.
Hieronim w pracowni – Domenico Ghirlandaio
Postać wielkiego tłumacza i świętego to fresk o wymiarach 184 x 119 cm namalowany na ceglanej przegrodzie drzwi prowadzących do chóru około 1480 roku. Znajduje się w kościele Ognissanti we Florencji w Toskanii. Przedstawiony wielki tłumacz Hieronim ubrany jest w czerwoną szatę. Siedzi zamyślony przy stole roboczym, opierając głowę na lewej dłoni. Prawa ręka trzyma rysik spoczywający na otwartej książce. Przedstawione są różne przedmioty: szklanki, kałamarz, nożyczki, lupa, linijka, tabliczka czy mała książeczka z uchyloną zieloną okładką.
Święty Hieronim na pustyni – Giovanni Bellini
Obraz został namalowany około 1450 roku na desce. Od 1949 roku znajduje się w Birmingham w zbiorach Barber Institute of Fine Arts. W momencie powstania dzieła malarz miał kilkanaście lat i praktykował w warsztacie swojego ojca. Na obrazie został zaprezentowany święty w białej tunice siedzący na skale oraz lew szukający pomocy u świętego Hieronima. Zwierzę unosi swoją lewą łapę, pokazując pustelnikowi wbity w nią kolec. Jest to przedstawienie popularnej wówczas legendy.
Święty Hieronim w pracowni Antonello da Messina
To obraz pędzla sycylijskiego malarza Antonello da Messina, wykonany w latach 1460 – 1475. Obecnie znajduje się w zbiorach National Gallery w Londynie. Postać świętego można obserwować przez otwarte okno. Święty odziany jest w strój kardynała i swoją pozą oddaje charakter uczonego humanisty. Liczne przedmioty z pracowni mają różną symbolikę. Na uwagę zasługuje paw oraz kuropatwa. Ten pierwszy w symbolice religijnej stanowił aluzję do duszy oczyszczonej z grzechów lub do odrodzenia duchowego. Kuropatwa nawiązywała zaś do odkupienia grzesznych dusz zbawionych przez głos Chrystusa.
Jeśli znacie Państwo jeszcze jakieś obrazy wielkiego tłumacza świętego Hieronima, które chcielibyście umieścić w niniejszym artykule zadzwońcie 225841035 lub napiszcie do nas na tłumaczenia@linguanova.com.pl .
Bezpłatna wycena tłumaczeń zawsze możliwa po wypełnieniu poniższego formularza: