Tłumaczenie z języka angielskiego nazwy Thanksgiving Day

13 listopada 2019
5/5 - (53 votes)

Jak wygląda tłumaczenie z języka angielskiego pięknego święta ?Thanksgiving Day? i jaka jest jego historia?

Tłumaczenie z języka angielskiego nazwy amerykańskiego święta ?Thanksgiving Day? to dosłownie ?Dzień Dziękczynienia?. Święto to przypada w czwarty czwartek listopada. Jaka jest jego geneza i dlaczego ma taką nazwę?

 

Długi rejs

Historia jest niezwykle ciekawa i wzruszająca ? otóż grupa pielgrzymów angielskich w poszukiwaniu wolności religijnej uciekła z Anglii do Lejdy w Holandii. Kraina wiatraków i tulipanów niestety nie okazała się dla nich tak gościnna jak myśleli i pielgrzymi byli zmuszeni ruszyć dalej. 21 listopada roku pańskiego 1620, po długim i trudnym rejsie, dotarli do miejscowości Plymouth w Ameryce. Płynęli na wiekowym i przeciekającym trójmasztowcu ?Mayflower?. Zdziesiątkowani przez choroby, przerażeni i wycieńczeni, dopłynęli wreszcie do tak zwanej ?Plymouth Rock?. Dzisiaj dziesiątki tysięcy turystów wykonują sobie zdjęcie na tym historycznym kawałku skały.

 

Historia ze szczęśliwym zakończeniem

Przetrwali pierwszą ostrą zimę i przy pomocy, jeszcze wtedy pokojowo nastawionych, Indian zebrali obfite plony. Pomoc natywnych mieszkańców tych terenów tak naprawdę uratowała im życie, dlatego na pamiątkę życzliwości Indian, pielgrzymi postanowili każdego roku świętować dzień ich przybycia na amerykańską ziemię. Uroczystości obchodzili w atmosferze przyjaźni i radości. Zapraszali Indian; bawili się wspólnie i klepali po plecach, gdyż Indianie nie znali jeszcze wówczas języka białych, a biali języka Indian.

Amerykańska uczta

Świętem Narodowym ?Thanksgiving Day? został w roku 1863 za sprawą samego Abrahama Lincolna. Stoły Amerykanów każdego roku zapełniają się wówczas mnóstwem indyków, ciast dyniowych oraz kolb kukurydzy. Amerykanie gustują także w sosie żurawinowym, tłuczonych ziemniakach i wielu innych przysmakach, których tradycja sięga czasów odważnych pielgrzymów. Nowością, której jeszcze w XVII wieku nie znano, a która obowiązkowo musi się na stole pojawić jest oczywiście legendarny napój Ameryki ? Coca Cola.

 

?Thanksgiving Day? to z pewnością święto rodzinne. Spotykają się wówczas wszystkie pokolenia, które zjeżdżają się z całego kraju, aby w ten wyjątkowy dzień być razem. Wspólnie zasiadają do posiłku, klepią się po plecach, jak to niegdyś pielgrzymi zasiadali z Indianami, gawędzą, a czasami też pograją w football amerykański. Uroczystość jest miła, swojska i rodzinna rodzinnie ? no i najważniejsze ? każdy powinien okazać drugiemu wyrazy wdzięczności za jakiś uczynek. Oops ? z tym często niestety są duże problemy ?

Z jednego święta na drugie

Świętowanie w gronie rodzinnym musi się jednak kiedyś zakończyć i co się dzieje wtedy? Cóż ? następnego dnia Amerykanie obchodzą nieco inne święto tzw. ? Black Friday?Tłumaczenie z języka angielskiego to dosłownie ?Czarny Piątek?. Jest to dzień, w którym, dziesiątki milionów Amerykanów ( niektóre źródła mówią nawet o 100 milionach!) udają się do sklepów wydawać swoje ciężko zarobione pieniądze. Sklepy otwarte są wówczas często całą dobę, oferując gigantyczne zniżki na większość towarów. Żywiołowość zakupów powoduje, że czasami są ranni, a nawet zabici. Czarny Piątek symbolizuje początek szału zakupowego przed świętami Bożego Narodzenia.