Tłumaczenie wyniku badań na covid – jak nie przepłacić

2 października 2020
Tłumaczenie wyników covid

Tłumaczenie wyniku badań na Covid najczęściej potrzebne będzie, gdy wyjeżdżamy za granicę w celach zarobkowych czy turystycznych. Również często zdarza się, iż właściciel hotelu, pensjonatu lub apartamentu czy też przyszły pracodawca także zażąda od nas takiego tłumaczenia. Tłumaczenie wyników badań na Covid to dużo niższy koszt niż wykonanie fizycznego testu. Z reguły badanie w kierunku obecności SARS-CoV-2 testem rekomendowanym przez Ministerstwo Zdrowia to koszt ok. 400-600 PLN. Decydując się na test w kierunku przeciwciał SARS-CoV-2, trzeba się liczyć z wydatkiem 200-300 PLN.

Badania wykonywane są w punktach pobrań. Można też zamówić zestaw pobraniowy kurierem do domu lub umówić się na przyjazd pracownika, który pobierze wymaz osobiście. Lista laboratoriów Covid znajduje się tutaj:(https://www.gov.pl/web/zdrowie/lista-laboratoriow-covid).

Tłumaczenie takiego dokumentu na dowolny język można wykonać w Lingua Nova tel. 225841035, wysyłając mail : tłumaczenia@linguanova.com.pl lub odwiedzając nas na Wspólnej 41 w samym centrum Warszawy.

Wiele państw, tak jak wspomnieliśmy, będzie takiego zaświadczenia i jego tłumaczenia potrzebować. Posiadanie takiego zaświadczenia w niektórych krajach pozwoli nam uniknąć kwarantanny. Aktualne informacje zamieszcza stale Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Na stronie internetowej można znaleźć listę państw, a po wybraniu danego kraju pojawiają się informacje odnośnie panującej tam sytuacji i stawianych dla podróżnych wymagań .

Lista krajów, gdzie tłumaczenie wyników badań na Covid będzie nam potrzebna, wciąż się zmienia. Pomocna będzie interaktywna mapa krajów Unii Europejskiej – tutaj lub interaktywna mapa świata – tutaj

Tłumaczenie wyniku badań  Covid – co zawiera:

 • nazwę laboratorium, które wykonało dane badanie;
 • nazwę zlecającego;
 • sposób w jaki będziemy dany wynik odbierać;
 • datę i godzinę przyjęcia próbki wykonania  oraz wydania badania;
 • dane osobowe pacjenta, takie jak: nazwisko, adres, pesel, datę urodzenia i płeć;
 • rodzaj testu, materiał na podstawie którego wykonano test oraz producenta testu;
 • nazwisko i pieczęć diagnosty;

Tłumaczenie wyniku badań  Covid przysięgłe

Takie tłumaczenie powinno być wykonane przysięgle. Co to w praktyce oznacza?.

Tylko tyle, że tłumaczenie zostanie wykonane przez tłumacza akredytowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości, który cały dokument powinien przetłumaczyć zgodnie z ustawą o zawodzie tłumacza przysięgłego -ustawa z dnia 25 listopada 2004 r. o zawodzie tłumacza przysięgłego.

Każdy podpis, adnotacja czy też pieczęć musi być przetłumaczona zgodnie z oryginałem. Dodatkowo wiarygodność dokumentu tłumacz stempluje pieczęcią wyrobioną na zamówienie w mennicy państwowej oraz każdą stronę poświadcza swoim oryginalnym podpisem. Jest również możliwość podpisania takiego dokumentu kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Należy jednak pamiętać , iż na granicy lub w hotelu, gdzie się zatrzymamy, będziemy musieli najprawdopodobniej pokazać fizyczny dokument – więc tego rodzaju podpis raczej odpada. Koszt tłumaczenia przysięgłego  wyników badań na Covid wyliczamy na podstawie znaków ze spacjami –  w Polsce na dzień dzisiejszy strona tłumaczenia przysięgłego jest to 1125 znaków ze spacjami.

Rodzaje  tłumaczonych testów SARS-CoV-2

Testy wykonywane w Polsce można podzielić ze względu na akredytacje organów państwowych:

 •  z akredytacją Ministerstwa Zdrowia,
 •  komercyjne, bez akceptacji Ministerstwa Zdrowia.

Testy można podzielić także ze względu na ich funkcje:

 • Testy na obecność koronawirusa – inaczej testy genetyczne, pobierany jest wymaz z jamy nosowo-gardłowej. Test sprawdza, czy badany jest aktualnie zakażony.
 • Testy na przeciwciała – inaczej testy serologiczne, wykonywane na podstawie próbki krwi. Sprawdzają, czy organizm miał kontakt z koronawirusem. Te testy nie mogą być wykorzystane do oceny, czy osoba ma infekcję.

Jak taki test serologiczny wygląda

W kierunku COVID-19 wykonywane są przede wszystkim testy serologiczne oraz molekularne. Badania serologiczne identyfikują przeciwciała, które powstały po kontakcie z wirusem, a badania genetyczne (molekularne), wykonywane metodą real time potwierdzają obecność koronawirusa. Wyniki ujemne oznaczają najpewniej brak przebytego kontaktu z wirusem SARS-CoV-2 w przeszłości. Test wykonywany w czasie rzeczywistym nie świadczy jednak o braku infekcji w chwili jego wykonywania. Wynik ujemny może wystąpić u osoby zakażonej w tzw. okienku serologicznym czyli okresie po zainfekowaniu, kiedy organizm nie zdążył jeszcze wytworzyć przeciwciał odpornościowych lub w przypadkach, gdy czułość testu serologicznego jest niewystarczająca. By wykluczyć taką możliwość powinno się powtórzyć badanie serologiczne po 1-2 tygodniach.

 

Więcej o koronawirusie można przeczytać w naszym artykule z początku pandemii tutaj