31 października roku Pańskiego 1992, Hudson stan Ohio, USA
Mam 18 lat i wraz z bandą dzieciaków przebraną w co popadnie przetaczamy się przez ulice Hudson. Atmosfera radosna – po prostu karnawał w Rio. Tu widać kościotrupa wychodzącego z trumny, tu z szafy, a jeszcze gdzie indziej jakiś niezidentyfikowany osobnik dynda przy latarni. W USA- ludziska wydają fortunę aby przebić sąsiada i wyróżnić swoją chatę! Dzieciaki starają się zapukać do każdych drzwi, wrzeszcząc “trick or treat” i dostać jakąś słodką nagrodę. Dziś, po prawie 30 latach, pamiętam to jakby to było wczoraj.
Święto Halloween, jeśli w ogóle można je przetłumaczyć, to po prostu “wigilia wszystkich świętych” . Również w Polsce używamy słowa Halloween. Wigilia kojarzy się nam z Bożym Narodzeniem i moim zdaniem nie pod drodze jej do tych wszystkich świętych. Najbardziej spektakularnie święto to jest obchodzone w USA. Symbolem tego wydarzenia jest oczywiście dynia. Powinna być duża, wydrążona, mieć wielkie zębiska – no i koniecznie musi się świecić!
31 października roku Pańskiego 2019, gdzieś na linii Otwockiej, Polska
Ciemno, upiornie, na pustej ulicy widać smutasów z 1,2 3,4 i nie wiadomo jeszcze z której klasy. Stoją przy płocie i widzę, że zajadają się dopiero co zdobytymi łakociami. Należy nadmienić iż łakocie te zebrane zostały ze sporym wysiłkiem, gdyż aby je dostać trzeba się mocno napocić . Nie każdy bowiem wie jak przetłumaczyć “Trick or Treat!”, a dosłowne tłumaczenie “Cukierek albo psikus” brzmi moim zdaniem z lekka dziwnie. Widzę, że w naszej okolicy ludzie nie bardzo jeszcze wiedzą o co w tym wszystkim chodzi. Widok dzieciaków w prześcieradłach biegających po drodze za płotem raczej do nich nie przemawia i może niech tak już zostanie?
Wiele cudownych świąt!
Przy takich okazjach zawsze zastanawia mnie jedna ważna kwestia. Mamy w Polsce wiele cudownych świąt, ukształtowanych wielowiekową tradycją. Święta takie jak Noc Świętojańska czy Śmigus Dyngus odchodzą powoli w zapomnienie . Zamiast tego staramy się implementować (no właśnie, poprawnie po polsku powinno być wdrażać) obce naszej kulturze święta, które często ni jak się mają do naszej wiary i tradycji.
Żywię jednak głęboką nadzieję, że nikt nie obrazi się na moje skromne dywagacje, a importowana kultura nie zniszczy naszej tradycji. Pozdrowienia wszystkim dyńkom i upiorom z linii Otwockiej i nie tylko – Bartosz Szyke
Jak wobec tego przetłumaczyć Halloween?
Halloween ? to obchodzony w wielu krajach, zwłaszcza anglosaskich, ostatni dzień października . Maskarady i odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej.
W krajach anglosaskich takich jak: Stany Zjednoczone, Anglia i Kanada dzień nie jest świętem urzędowym, ale cieszy się, zaraz po Bożym Narodzeniu, chyba największą popularnością.
Symbolem święta jest wydrążona dynia z demonicznym uśmiechem. Innymi popularnymi gadżetami w tym dniu są wampiry, nietoperze, kościotrupy czy pajęczyny.
A oto kilka fajnych rzeczy związanych z Halloween:
Muzyka z filmu “Halloween” Johna Carpentera:
Do it yourself – fajne rzeczy do zrobienia na Halloween z niczego